"Jag är livets bröd" - Gudstjänst 24 januari

2021-01-24
Mikael Blom

​Jesus säger: "Jag är livets bröd" Joh 6:35-48 och vad han menar talar pastor Åge om i söndagens gudstjänst​.

51 Jag är det levande brödet som har kommit ner från himlen. Den som äter av det brödet ska leva i evighet. Och brödet som jag ger är mitt kött, för att världen ska leva." 53 Jesus svarade: "Jag säger er sanningen: Om ni inte äter Människosonens kött och dricker hans blod har ni inte liv i er. 

Livets bröd är för de som kommer i tro och tar emot i tro, de som haft en längtan efter eller en önskan efter det.​ Det handlar inte om tvång. De som inte vill tro att Jesus är vårt hopp och vår frälsning kommer inte.

Margareta Blidstam står för sången idag och Ingrid Dåverhög leder.

Bengtsfors Missionskyrkas verksamhet finansieras med frivilliga gåvor. Vill du vara med och bidra?

Swish: 123 502 12 17

Bankgiro: 106-8691

Tack för din gåva!

Producerad i januari 2021 av Bengtsfors Missionskyrka och Bloms Ljudteknik

Dela gärna detta

© Bengtsfors Missionsförsamling 2024
Design av Bloms IT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram