Gudstjänst långfredag

2021-04-02
Mikael Blom

Jesus blev straffad som den största ogärningsman och förbrytare som världen någonsin har haft och kommer att ha. ”Brottet” var att han lydde Gud vilket gjorde att vi kunde räddas från den eviga döden. Jesus bar alla våra synder genom döden, och den grymmaste av alla avrättningar – korsfästelse. Därför är korset den viktigaste symbolen på Guds nåd och hans kärlek till mig, till oss alla. Pastor Åge predikar om detta i Långfredagens gudstjänst. För sången och musiken svarar Lisa Stavvik Hitti och Ingrid Dåverhög läser. Sändningen är en repris från Långfredagen 2020.

Bengtsfors Missionskyrkas verksamhet finansieras med frivilliga gåvor.

Vill du vara med och bidra?

Swish: 123 502 12 17

Bankgiro: 106-8691

Tack för din gåva!

Producerad 2020 av Bengtsfors Missionskyrka och Bloms Ljudteknik

Dela gärna detta

© Bengtsfors Missionsförsamling 2024
Design av Bloms IT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram