Förnya & fördjupa 2021

2021-03-10
Mikael Blom

– När tron tar nya vägar

När tron tar nya vägar. När samhället inte är sig likt, hur påverkar det oss som individer och församling? Vad händer med vår tro, vår Gudsbild och församlingens uppdrag? Hur gör vi, vad är vårt uppdrag och vår kallelse?

VÄLKOMMEN PÅ KONFERENS

Under flera år har vi i Region Väst möts till konferensdagar under temat Förnya och Fördjupa där andlig förnyelse och fördjupning varit viktiga ledord. Att mötas för att inspireras och föra samtal kring aktuella ämnen är viktigt och betydande både för oss själva, våra församlingar och vårt samhälle. Därför vill vi även detta år bjuda in till Förnya och
Fördjupa. På grund av rådande omständigheter möts vi digitalt.
Varmt välkommen!
Anmäl dig gärna tillsammans med fler i din församling, din ”smågrupp”, styrelse eller vänner, så att sa ni kan fortsätta samtalet.

PROGRAM

9:00–11:00
Niklas Piensoho: Vad gör vi nu?
Församlingens utmaningar och
möjligheter i kris och pandemi

11:30–13:00
Sofia Camnerin: Vad händer med
min tro i kris och pandemi?

ANMÄLAN
Senast den 20 april här på webben.

Dela gärna detta

© Bengtsfors Missionsförsamling 2024
Design av Bloms IT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram