Evangeliesenter på Hoppet

2019-06-28
Mikael Blom
Jon Åge Skuland ledde sången.

Köket lagade som brukligt till goda smörgåsar.
Nybakade kanelbullar från Emmanuel blev det också.

Hoppet fick den här veckan besök av ett team från Varna Evangeliesenter utanför Moss, med Knut Labråten och Jon Åge Skuland, i spetsen. Det blev mycket sång och musik och starka vittnesbörd - en härlig samling. Teamet trivdes gott och vill gärna återkomma.

Stiftelsen Evangeliesenter är en privat, ideell och frivillig organisation som hjälper missbrukare till ett nytt liv utan alkohol och droger. Det hela startade med Lise och Ludvig Karlsen som levde ett liv präglat av missbruk. När de blev frälsta fick de en stark önskan att hjälpa andra missbrukare att bli fria och få ett gott liv. Hemma i garaget i Tönsberg startade de det första hjälparbetet och alltsedan dess har det växt. Idag driver Stiftelsen Evangeliesenter flera center i Norge med drogavvänjning, rehabilitering, skolgång och vidare utbildning. Hela 80 procent av de som kommer till Evangeliesenter kan leva nyktert efter behandlingen.

Varje sommar anordnar Evangeliesenter också en bön- och lovsångskonferens, i år 18-21 juli och en landsstämma vid centret i Österbo utanför Halden. Stämman äger rum 21-28 juli. En rad talare och sångare medverkar och en av dem är i år Sebastian Stakset. Länk till programmet här

Dela gärna detta

© Bengtsfors Missionsförsamling 2024
Design av Bloms IT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram