Nystartsgruppen höll gudstjänst

2019-06-18
Mikael Blom
Kevin Larsson ledde lovsången och sjöng även solo. På trummor i bakgrunden Emil Abrahamsson.

Nystartsgruppen, som träffats varannan vecka under våren, stod för söndagens gudstjänst. Det blev en härlig atmosfär och gemenskap med mycket lovsång, vittnesbörd, bön och nattvard. Kom var mitt centrum, Tusen skäl, Ropa till Gud, Så länge jag lever och Det finns kraft var sångerna. Dessutom sjöng Kevin Larsson solo i En liten stund med Jesus. Åge Eriksen, som leder gruppen, predikade om missionsbefallningen, eller missionslöftet som han valde att kalla den.

Linda Eriksson, HG Lindström, Emmanuel Zadeh och Stina Leander i lovsångsteamet.
Stina Leander intervjuade Emil Abrahamsson som berättade om sin tro.

Dela gärna detta

© Bengtsfors Missionsförsamling 2024
Design av Bloms IT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram