Gunilla hyllad på Luciafest

2019-12-10
Mikael Blom
En ros och en kram från varje scout till "scoutmorsan",

Gunilla Rask Blom har varit scoutledare i 20 år. Hon går under namnet "scoutmorsan" och hon älskar det. Nyligen uppmärksammades hon i Dalslänningen och i samband med årets Luciafest andra advent fick scouterna möjlighet att hylla henne. Det gjorde de med att var och en ge en ros och en kram. Det var en rörd Gunilla som till slut stod med en stor och vacker bukett. "Att få komma hit varannan onsdag och få träffa er, det är fantastiskt. Jag hoppas att jag får vara frisk så jag kan fortsätta ett tag till", sa hon.

Lucia med tärnor var duktiga på att sjunga och bjöd på ett vackert framträdande. Åge Eriksen stod för predikan och Tone Abrahamsson berättade julevangeliet. Efter samlingen blev det lussekatter och pepparkakor, tomtebesök och dans kring granen.

Lucia med tärnor gjorde ett fint framträdande.
En rörd Gunilla fick krama alla scouterna.

Dela gärna detta

© Bengtsfors Missionsförsamling 2024
Design av Bloms IT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram