Gudstjänst 8 november

2020-11-08
Mikael Blom

I söndagens gudstjänst talar pastor Åge om Det gamla förbundets gudstjänst vs det nya förbundets gudstjänst.

Om det gamla förbundet gudstjänst står att läsa i Heb. 9:1-10 och om det nya förbundets gudstjänst i Heb 9:11-12 11Men nu har Kristus kommit som överstepräst för det goda som skulle komma. Genom det större och fullkomligare tabernaklet, som inte är gjort av människohand och alltså inte tillhör den här skapelsen, 12gick han in i det allra heligaste en gång för alla, inte med bockars och kalvars blod utan med sitt eget blod, och vann en evig återlösning

Till skillnad från det gamla förbundets gudstjänst firas det nya i det himmelska tabernaklet. Det är det allra heligaste tabernaklet för där bor Gud själv. Jesus öppnade vägen dit och inträdet är fritt!

Pastor Åge svarar själv för sången och musiken i dagens gudstjänst.

Bengtsfors Missionskyrkas verksamhet finansieras med frivilliga gåvor.

Vill du vara med och bidra?

Swish: 123 502 12 17

Bankgiro: 106-8691

Vipps: 978 16 447 (Norge)

Tack för din gåva!

Producerad i november 2020 av Bengtsfors Missionskyrka och Bloms Ljudteknik

Dela gärna detta

© Bengtsfors Missionsförsamling 2024
Design av Bloms IT
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram